Jak se starat o termohrnek

Pro naše zákazníky (a ostatní zvědavce) jsme připravili několik rad, jak se správně starat o svůj termohrnek. Dozvíte se, jak ho správně umýt, jak ho správně používat a na co si dát pozor. Díky tomu všemu vám termohrnek dlouho vydrží a bude dobře sloužit :).

 

1. Každodenní používání

1. V kavárnách se nebojte požádat obsluhu o přípravu nápoje s sebou do vašeho vlastního termohrnku. Většina podniků s tím nemá problém.

2. U skleněných termohrnků se dá zvýšit doba, po kterou nápoj vydrží teplý. Stačí nahřát termohrnek teplou/vařící vodou. Tento postup osobně používáme spíše jen v "emergency případech", protože neradi zbytečně plýtváme čistou vodou :).

kazdodenni

 

2. Zásady bezpečnosti

1. Termohrnek držte za silikonový kroužek kolem hrnku. Ten slouží k držení a také jako ochrana proti spálení rukou od horkého nápoje (horké stěny hrnku).

2. U nápojů s teplotou nad 65 °C je nutno vždy nechat otevřený otvor na pití! Jinak se v termohrnku na začátku vytvoří nebezpečný přetlak a po vychladnutí naopak podtlak.

3. Při opětovném skládání termohrnku si dejte pozor, aby všechny části do sebe důkladně zapadly. Není úplně příjemně, když se polijete horkou kávou či čajem kvůli špatně složenému hrnku.

4. Dávejte si pozor, ať se při pití nespálíte. Může to znít jako samozřejmost, ale někdy je člověk prostě netrpělivý a chce už pít hned :).

zasady-bezpecnosti

 

3. Jak často mýt termohrnek

Myjte ho každý den. Pokud je to možné, tak ho umyjte nebo alespoň opláchněte po každém jednotlivém použití. K termohrnku byste se měli chovat stejně jako k obyčejným hrnkům na čaj. Také byste přeci z jednoho hrnku bez mytí nepili několik dní v kuse. U termohrnků platí to samé.

myti-termosky-s-jarem

 

4. Jak důkladně umýt termohrnek

Tento způsob doporučujeme praktikovat ideálně na konci každého dne. Pokud na to nemáte čas, tak alespoň jednou za 3-7 dní. Záleží na četnosti používání.

1. Termohrnek je nutno rozebrat na jednotlivé části. Ve složeném stavu se totiž může usazovat vlhkost a špína ve spárách a mezerách mezi jednotlivými částmi termohrnku.

2. Při ručním mytí stačí klasicky houbička a jar. Anebo použijte myčku na nádobí.

3. Je důležité po umytí nechat vše uschnout, teprve pak se může termohrnek znovu složit. Pokud toto neuděláte, tak po složení termohrnku zůstane vlhkost ve spárách/mezerách a tím pádem skoro jako kdybyste ho neumyli.

termohrnky

 

5. Jak na rychlé každodenní čištění

Chápeme, že ne každý den máte čas na to termohrnek pořádně rozebrat, pak umýt, nechat vše uschnout a zase složit zpátky. Následující způsob můžete využít v případech, kdy spěcháte nebo hrnek používáte víckrát za den a potřebujete ho jen narychlo umýt:

1. Vnitřek termohrnku opláchněte vodou a nalijte dovnitř pár kapek čistícího prostředku. Následně přidejte horkou vodu (ne vařící).

2. Nechte chvíli odmáčet. Poté termohrnek uzavřete a důkladně ho protřepejte.

3. Obsah vylijte a houbičkou umyjte horní okraje termohrnku a jeho víko.

4. Opláchněte čistou vodou.

Poznámka: Pokud je termohrnek na povrchu čistý, tak je lepší ho na povrchu neoplachovat. Zamezíte tím tvorbě vlhkosti ve spárách a mezerách.

kazdodenni

 

6. Čištění vnitřku termohrnku jedlou sodou

Tento postup se hodí pro důkladnou dezinfekci nebo pokud máte uvnitř termohrnku zaschlé nečistoty na stěnách.

1. Nasypte do termohrnku 2-3 polévkové lžíce jedlé sody, zalijte horkou vodou a důkladně protřepejte.

2. Při silném znečištění použijte k vnitřnímu čištění houbičku na nádobí.

3. Roztok nechte působit několik hodin, třeba i přes noc.

4. Obsah vylijte, vnitřek termohrnku opláchněte čistou vodou.

jedla-soda

 

7. Jak se zbavit zápachu pomocí kávové sedliny

Potřebujete-li se zbavit zápachu z termohrnku, máme tu trik s kávovou sedlinou alias lógrem.

1. Připravte si trošku sedliny, kterou naředíte teplou vodou.

2. Směs nalijte do termohrnku a důkladně protřepejte.

3. Po několika minutách roztok vylijte a vnitřek termohrnku opláchněte.

kafe-logr

 

8. Myčka na nádobí

Informaci, zda lze termohrnek vložit do myčky na nádobí najdete vždy v popisku produktu na našem eshopu. Pokud jste termohrnek dostali jako dárek, anebo daný produkt nemůžete na našem eshopu najít ve vyhledávání, neváhejte se obrátit s dotazem na náš Facebook či email.

Obecně platí, že části termohrnku vyrobené ze silikonu, plastu či skla lze mýt v myčce na nádobí.

dishwasher

 

9. Mikrovlnka

Termohrnky vyrobené ze silikonu, plastu či skla lze vložit do mikrovlnné trouby. Pozor: Termohrnky je nutno dávat do mikrovlnky bez víka!

Informaci, zda lze termohrnek vložit do mikrovlnné trouby najdete vždy v popisku produktu na našem eshopu.

3-mikrovlnna-trouba

 

10. Čemu se vyhnout

1. Vyhněte se prosím drsným kartáčům či čemukoliv, co může způsobit škrábance.

2. Nepoužívejte na čištění ocet. I když je naředěný vodou, tak se stále jedná o kyselinu. Kyselina a silikon prostě nejdou dobře dohromady.

3. Silné roztoky se solí, které doporučujeme u čištění lahví na pití, nemáme u silikonových termohrnků vyzkoušeny. Proto tento způsob raději nepoužívejte.

cemu-se-vyhnout

 

11. Znáte nějaký další způsob?

Budeme jen rádi, pokud s námi sdílíte váš vlastní způsob, který zde není uveden. Velmi rádi ho vyzkoušíme a případně přidáme na náš web! :)