5 zásad bezpečnosti a hygieny týkajících se vašeho bento boxu

Myslíte si, že o bento boxech víte všechno? Schválně si zkuste otestovat, zda znáte všechny následující tipy :). Při používání bento boxů existují určité zásady, které zajišťují, že se nestane nic ani vám a ani vašemu milovanému lunch boxu.

 

1. Horké jídlo do bento boxu?

Znáte to... akorát jste si připravili jídlo do svého bento boxu, takže je pořádně horké. Vzhledem k tomu, že už je hotové, tak ho vložíte dovnitř a celý lunch box uzavřete. A teď přijde krátká lekce fyziky :P. Pokud toto uděláte, tak to může být chyba a zároveň nemusí. Pokud máte obyčejné těsnící víko, tak se stane to, že bento box za nějakou dobu vychladne a uvnitř se vytvoří tzv. podtlak. Tento podtlak má pak za následek, že bento box nemůžete otevřít. V extrémních případech se může stát i to, že se těsnící víko prohne až dovnitř  (zejména u dobře těsnících boxů s tenkými víky).

Nicméně, pokud má váš bento box průduchy u těsnících víček (jako např. Monbento Original anebo Shikiri bento), tak se bát nemusíte. Stačí jen nezapomenout průduch otevřít. Každopádně, bez ohledu na typ bento boxu je obecně nejuniverzálnější radou nechat horké jídlo v bento boxu trochu vychladnout a až pak ho uzavřít. Navíc se díky tomu vodní pára dostane ven a neusadí se uvnitř lunch boxu, kde by vytvořila přívětivější prostředí pro bakterie.

tesnici-vika-s-pruduchy

Využijte těsnící víka s průduchy, anebo prostě nechte jídlo nejdřív vychladnout

 

2. Jídlo a hygiena

Po krátké lekci fyziky následuje biologie. Už jsme to nakousli na konci předchozího tipu - řeč bude o bakteriích. Pokud si do svého bento boxu připravujete jídlo už večer den předem, je lepší si váš hotový lunch box následně dát do ledničky. Toto platí zejména pro letní měsíce, kdy horké počasí napomáhá rozmnožování bakterií. V zimních měsících to tolik nevadí a svůj lunch box si přes noc klidně můžete nechat venku na kuchyňské lince (za předpokladu, že topíte normálně na pokojovou teplotu 20 °C).

Pokud víte, že v průběhu dne už nebudete mít možnost si jídlo ohřát v mikrovlnce, doporučujeme to udělat ráno doma. Bento box vytáhnete z ledničky a přibližně na 30-60 sekund ho dáte ohřát. I když jídlo budete jíst až za několik hodin, má tento postup svůj důvod: zlepší se tím pozdější kvalita a chuť jídla.

 

3. Bento box a mikrovlnná trouba

Před vložením bento boxu do mikrovlnné trouby se doporučuje odebrat všechny vnitřní těsnící víka. Samotné tělo bento boxu nemá žádné problémy s ohřevem v mikrovlnné troubě a vydrží toho opravdu hodně :). Toto platí pro většinu našich produktů, takže prosím pozorně čtěte jejich popisky :). Zabráníte tak nešťastnému zkroucení vnitřního těsnícího víka, které může nastat zejména při délším ohřevu.

3-mikrovlnna-trouba

 

4. Nechci suchý jídlo

V předchozím tipu jsme vám radili, abyste bento box do mikrovlnky dávali bez vnitřního těsnícího víka. Tento postup má i jeden menší negativní efekt: bento je uvnitř mikrovlnky otevřený a jídlo tím pádem může po ohřevu trochu "seschnout". I tomuto se ale dá zabránit. Prostě jídlo po celém jeho povrchu trochu pokropte vodou, stačí pár kapek ;). Tento tip se hodí zejména na různé přílohy, které tímto efektem nejčastějí trpí (rýže, těstoviny, knedlíky).

 

5. Někdy je dobré si připomenout si základ

Nezapomeňte si prosím své bento boxy pořádně umýt na konci dne. Ze špinavého talíře byste přeci také nejedli :). Zejména u cestovních příborů a hůlek se často stává, že je člověk zapomene umýt a další den je chce použít (obzvlášť u těch, které se nosí zvlášť a ne uvnitř bento boxu). V tom případě si je alespoň utřete vlhkým ubrouskem.