Jak se starat o bento box

Pro naše zákazníky (a ostatní zvědavce) jsme připravili souhrn všech rad, tipů a triků, jak se správně starat o svůj bento box. Díky tomu vám lunch box dlouho vydrží a bude dobře sloužit :). Na závěr také najdete pár tipů ohledně bezpečnosti a hygieny (7.-8. bod).

 

1. Základní informace

Ty nejzákladnější informace k danému lunch boxu najdete vždy v popisku produktu na našem eshopu. Pokud jste bento box dostali jako dárek, anebo daný produkt nemůžete na našem eshopu najít ve vyhledávání, neváhejte se obrátit s dotazem na náš Facebook či email.

Každý popisek produktu na našem webu obsahuje minimálně informaci, zda se dá daný bento box vložit do mikrovlnné trouby a myčky na nádobí.

 

2. Mikrovlnná trouba

Většina našich bento boxů se dá vložit do mikrovlnné trouby, každopádně pokud si nejste 100% jisti, raději si to ověřte na našem webu (viz 1. bod), anebo nás rovnou kontaktujte.

Pokud se krabička na jídlo dá vložit do mikrovlnky, tak obecně platí, že byste měli odebrat všechny vnitřní těsnící víčka. Zabráníte tak nešťastnému zkroucení vnitřního těsnícího víka, které může nastat zejména při délším ohřevu. Samotné tělo bento boxu nemá žádné problémy s ohřevem v mikrovlnné troubě a vydrží toho opravdu hodně.

3-mikrovlnna-trouba

 

3. Myčka na nádobí

Pro myčku na nádobí platí vesměs podobný postup jako u mikrovlnky: odebrat všechny vnitřní tesnící víčka. Navíc se do myčky nedoporučuje dávat vnější víko, pokud má na sobě nějaký potisk. Zajistíte tak délší životnost potisku. Všechny víka místo toho můžete mýt ručně.

dishwasher

 

4. Mikrovlnka aneb nechci suchý jídlo

Ve 2. bodě jsme vám radili, abyste bento box do mikrovlnky dávali bez vnitřního těsnícího víka. Tento postup má i jeden menší negativní efekt: bento je uvnitř mikrovlnky otevřený a jídlo tím pádem může po ohřevu trochu "seschnout". I tomuto se ale dá zabránit. Prostě jídlo po celém jeho povrchu trochu pokropte vodou, stačí pár kapek ;). Tento tip se hodí zejména na různé přílohy, které tímto efektem nejčastějí trpí (rýže, těstoviny, knedlíky).

 

5. Ruční mytí a mastnota

Pokud jste v bento boxu měli nějaké hodně mastné jídlo, tak při ručním mytí doporučujeme použít horkou vodu a dostatek jaru na nádobí. Někdy daný bento box promýváme dokonce dvakrát.

myti-termosky-s-jarem

 

6. Jídlo, co zanechává zápach

Některá jídla po sobě mohou zanechávat zápach, nám se to např. stavá u thajského kari :D. Samo o sobě to tolik nevadí, hlavní je, aby byl bento čistý. Nicméně, pokud si potrpíte i na "pachovou čistotu", tak na zbavení zápachu se nám osvědčila kávová sedlina (známá také jako lógr) či sůl. Postup je jednoduchý: do obědového boxu dáte trochu lógru či cca 1/4 šálku soli, vše zalijete teplou/horkou vodou a uzavřete bento box. Výsledný roztok poté hezky protřepáte (pozor, ať neuděláte bordel v kuchyni a nic vám nevyteče) a necháte odstát. U kávové sedliny stačí několik minut či hodin. U soli to trvá trochu déle, v řádu několika dní.

Máme také teorii, že na menší zápachy by mohla stačit citronová šťáva, ale tento postup ještě nemáme odzkoušený. Kdyžtak nám dejte vědět, pokud už s tím máte zkušenosti ;).

 

7. Bezpečnost: horké jídlo do bento boxu

Znáte to... akorát jste si připravili jídlo do svého bento boxu, takže je pořádně horké. Vzhledem k tomu, že už je hotové, tak ho vložíte dovnitř a celý lunch box uzavřete. A teď přijde krátká lekce fyziky :P. Pokud toto uděláte, tak to může být chyba a zároveň nemusí. Pokud máte obyčejné těsnící víko, tak se stane to, že bento box za nějakou dobu vychladne a uvnitř se vytvoří tzv. podtlak. Tento podtlak má pak za následek, že bento box nemůžete otevřít. V extrémních případech se může stát i to, že se těsnící víko prohne až dovnitř  (zejména u dobře těsnících boxů s tenkými víky).

Nicméně, pokud má váš bento box průduchy u těsnících víček (jako např. Monbento Original anebo Shikiri bento), tak se bát nemusíte. Stačí jen nezapomenout průduch otevřít. Každopádně, bez ohledu na typ bento boxu je obecně nejuniverzálnější radou nechat horké jídlo v bento boxu trochu vychladnout a až pak ho uzavřít. Navíc se díky tomu vodní pára dostane ven a neusadí se uvnitř lunch boxu, kde by vytvořila přívětivější prostředí pro bakterie.

tesnici-vika-s-pruduchy

Využijte těsnící víka s průduchy, anebo prostě nechte jídlo nejdřív vychladnout

 

8. Jak zabránit množení bakterií v jídle

Po krátké lekci fyziky následuje biologie. Už jsme to nakousli na konci předchozího bodu - řeč bude o bakteriích. Pokud si do svého bento boxu připravujete jídlo už večer den předem, je lepší si váš hotový lunch box následně dát do ledničky. Toto platí zejména pro letní měsíce, kdy horké počasí napomáhá rozmnožování bakterií. V zimních měsících to tolik nevadí a svůj lunch box si přes noc klidně můžete nechat venku na kuchyňské lince (za předpokladu, že topíte normálně na pokojovou teplotu 20 °C).

Pokud víte, že v průběhu dne už nebudete mít možnost si jídlo ohřát v mikrovlnce, doporučujeme to udělat ráno doma. Bento box vytáhnete z ledničky a přibližně na 30-60 sekund ho dáte ohřát. I když jídlo budete jíst až za několik hodin, má tento postup svůj důvod: zlepší se tím pozdější kvalita a chuť jídla.